Pôžička vám môže pomôcť, ale vás aj potopiť

Pôžička pomôže, ale musíte byť opatrnýAj vy sa nachádzate často v takej situácii, keď si poviete: „od koho by som si dnes požičal/a?“. Nie je to nič príjemné, ale bohužiaľ, aj to sa stáva, hlavne pokiaľ máte niečo rozbehnuté a do toho vám vkročili neočakávané udalosti spojené s financiami alebo ste len mali mesačne viac výdavkov, ako máte zvyčajne, takže by ste mali problém uživiť svoju rodinu. Pôžička je finančný produkt, ktorý poskytujú bankové aj nebankové spoločnosti a podľa toho, o aké sumy žiadate sa určujú aj kritéria na ich získanie. Všetko do detailov si môžete prečítať, prípadne aj o nejaký produkt hneď požiadať, na internete. Poďme si jednotlivé produkty predstaviť v takom poradí, v akom je najľahšie ich získať. Priamo v opise produktov si hneď aj porovnáme rozdiely medzi bankovými a nebankovými poskytovateľmi. Taktiež Vám odporúčame jednoduchý anglický návod k tejto téme.

  1. Pôžička ihneď

Tento typ finančného produktu je najľahšie získateľný a to hneď z niekoľkých dôvodov. Pôžička ihneď, je známa tým, že je dostupná do 24 hodín aj bez registra, bez dokladovania príjmu, bez ručenia, je pre nezamestnaných, pre dôchodcov, pre ženy na materskej, pre študentov, teda pre každého. Na základe vyššie zmienených „kritérií“ vám mohlo dôjsť, že nebudú to bankové spoločnosti, ktoré ju ponúkajú, ale práve nebankové. Môžete si požiadať o sumu až do 500 eur a poväčšine sa takéto sumy splácajú do 30 dní, aj kvôli ich rýchlemu charakteru.

  1. Rýchla pôžička

Iným typom finančného produktu je rýchla pôžička, ktorú už neposkytujú len nebankové, ale aj bankové spoločnosti, no keďže si môžete požičať až do 5 000 eur, tak napr. bez registra alebo bez dokladovania príjmu budú dostupné len veľmi ťažko, no pri žiadosti v nebankových spoločnostiach to nie je až také nemožné. Doba ich vybavenia nie je do 24 hodín, často trvá aj 4 dni, no na vrátenie sumy máte oveľa dlhší časový úsek, v niektorých prípadoch aj niekoľko rokov.

  1. Spotrebný úver, hypotéka

Tieto dva produkty spája laický názov „klasická pôžička“, ktorá obnáša to, že žiadateľ požaduje vysokú sumu. V bankových inštitúciách si môžete požiadať o sumy až do 200 000 eur, v nebankových do 100 000 eur, ale za prijateľnejších podmienok (to sa však netýka úroku).  Typickým pre tieto produkty je aj to, že ich splatná doba môže byť až 30 rokov. Pri žiadosti o takúto čiastku si treba uvedomiť, že nutné bude založenie nehnuteľnosti a takisto je s ňou spojených mnoho poplatkov navyše.

Výpočtová pomocníčka úverová kalkulačka

Ak chcete zistiť, či sa vám daná pôžička oplatí, využite na pomoc úverovú kalkulačku. Tento internetový nástroj vám presne vypočíta, aké splátky vás čakajú vzhľadom na sumu a dobu splácania, ktorú si zvolíte. Budete mať presne vyčíslené aj to, koľko vrátite naspäť, teda presne uvidíte, či ste preplatíte veľa alebo ešte viac ;). Pokiaľ si však zvolíte takú úverovú kalkulačku, ktorá vám urobí porovnanie všetkých možných ponúk, tá najlepšia a najvýhodnejšia pôžička vám určite neprekĺzne pomedzi prsty. Stačí, ak si otvoríte internet a hneď viete, na čom ste. Väčšina žiadateľov si produkty vyberá podľa výšky úroku. Čo to však je?

Viacej ako úroky sa pozerajte na RPMNÚroky, RPMN

Asi každý vie, že úrok predstavuje percentuálne vyjadrenie toho, koľko navyše zaplatíte k sume, ktorú ste si požičali. Asi žiadna pôžička sa bez toho nezaobíde, iba ak tak prvá možnosť, ktorá je dostupná ihneď. Niektorí nebankoví poskytovatelia totiž vedia určitú sumu poskytnúť bez toho, aby ste museli vrátiť niečo navyše. Ide však o sumu do 150 eur, ak si zvolíte najnižší dátum splatnosti.

RPMN alebo ročná percentuálna miera nákladov je opäť percentuálne vyjadrené číslo, ktoré býva vyššie, pretože predstavuje vaše ročné straty na splátkach. Zahŕňa nielen úrokovú sadzbu, ale aj iné poplatky, o ktorých sa až tak nehovorí. Preto, ak sa rozhodujete pre vyššiu sumu so splatnosťou viac ako jeden rok, sústreďte sa hlavne na hodnotu čísla RPMN.

Výška úroku býva rôzna. O čím nižšiu sumu žiadate, tým býva úrok vyšší, čo však neznamená, že aj viac preplatíte. Napr. pri sume 500 eur je úrok 23%, čo predstavuje preplatok 115 eur, zatiaľ čo napr. 200 000 eur s nízkym úrokom, niekedy aj 0,1% a inými poplatkami môže predstavovať preplatky od 10 000 – 30 000 eur! Preto, ak uvažujete, ktorá pôžička by bola pre vás tá najlepšia, nesústreďte sa len na výšku jej úroku a na jej celkové preplatky, ale aj na to, či ju reálne budete môcť splácať, pretože aj to vám môže spôsobiť veľké problémy, hlavne, ak ste založili nehnuteľnosť.

Požiadajte ako chcete

Pôžička môže byť vaša rôznymi spôsobmi: osobne, telefonicky, online alebo pomocou sms správy. Ako asi viete, najklasickejší spôsob požiadania je práve osobné stretnutie alebo telefonát. Jedinou výhodou týchto spôsobov je priamy kontakt s pracovníkmi spoločností, nevýhodou je výrazná strata času. Pokiaľ chcete nájsť tú najlepšiu ponuku, nebude vás to stáť len hodiny času, ale aj peniaze. Preto je najlepšou metódou na zisťovanie ponúk, ako aj na požiadanie práve pôžička online.

Ak chcete pôžičku, tak online spôsob slúži nielen na zisťovanie, ale aj na presné porovnanie jednotlivých ponúk, pokiaľ chcete tú najlepšiu a najvýhodnejšiu ponuku. Môžete požiadať už o skutočne symbolické sumy, od 20 eur, až po vysoké sumy, do 200 000 eur, a to všetko z domu, bez stresu a bez presvedčovania pracovníkov jednotlivých spoločností.

Pôžička cez sms je ďalším spôsobom požiadania, ale nie je až taká prepracovaná ako ostatné tri spôsoby. Je pomalá, vybavovanie trvá aj viac ako štyri dni, nie je dostupná bez registra, požiadať môžete o sumy do 500 eur s tým, že splácať ich môžete maximálne 30 dní a poskytovatelia pôžičky cez sms si účtujú vysoké poplatky za sprostredkovanie sumy, preto si pri týchto produktoch nedávajte pozor len na výšku úroku, ale aj na iné poplatky.

Pôžička patrí medzi najžiadanejšie finančné produkty a viac o nej si môžete prečítať aj na tejto stránke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *