PZP online porovnanie

PZP onlinePovinné zmluvné poistenie, nazývané aj v jeho skrátenej forme, skúste ho od Uzavripzp, je typ zabezpečenia každého motorového a nemotorového vozidla. Spočiatku si vám môže zdať, že ročné zabezpečenie vozidla vás môže vyjsť na veľa eur. No vedzte, že si ho nemusíte uzatvoriť len na jeden rok, ale aj na kratšie intervaly. To bude pochopiteľne lacnejšie, keďže sumu nemusíte zaplatiť naraz. Takisto vám odporúčame, vyskúšajte porovnanie PZP online, čiže kalkulačku, ktorej sa viac povenujeme aj v rámci tohto článku. Dodatočné informácie k téme nájdete na štátnej stránke slovensko.sk.

To, na ktoré vozidlá sa vzťahuje, ako aj jednotlivé sankcie za jeho nedodržanie a iné dôležité informácie vám napovie zákon. Ide o Zákon o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Ten nie je dostupný len v tlačenej verzii, ale ľahko sa k nemu dostanete aj online. Ak by sa vám ho však nechcelo študovať, tak na konci článku predstavíme vozidlá, na ktoré sa vzťahuje. Zároveň sa dozviete aj približné pokutovanie za konkrétne udalosti.

Ako PZP online získať čo najlacnejšie?

Tak všeobecne ho môžete získať:

 • osobne v pobočke poisťovne,
 • online cez mobil alebo počítač,
 • alebo telefonicky.

Každému vyhovuje niečo iné. Vy možno uprednostňujete osobný kontakt, niektorí však majú radi rýchlosť, maximálnu časovú a finančnú úspornosť a neradi sa osobne prezentujú. Títo žiadatelia by mali vyskúšať o PZP online. To skutočne nebude požadovať žiadnu osobnú návštevu, ani vidieť fotku majiteľa resp. žiadateľa.

Pokiaľ hovoríme o časovej a finančnej úspore, máme na mysli nasledovnú úsporu. Vďaka PZP online spôsobu môžete ušetriť až hodiny vášho času a stovky eur. Ako je to všetko možné? Pretože nemusíte sa zbytočne „vykecávať“ s pracovníkmi poisťovni, či už osobne alebo telefonicky. Nikto nebude naťahovať váš čas a ani nemusíte hľadať, kde jednotlivé pobočky sídlia, prípadne ich telefónne číslo. Celé vybavovanie môžete skomprimovať do jedného nástroja, akým je už vyššie zmienená kalkulačka.

Ak vás nejaká ponuka z online porovnania PZP zaujme, môžete o ňu aj hneď požiadať. A to jedným kliknutím na ňu. Doplníte niekoľko údajov, v rámci nich vašu domácu a mailovú adresu. Po potvrdení všetkého vám bude na mail odoslaný:

 • súbor, ktorý bude obsahovať dočasnú zelenú kartu (s platnosťou 30 dní),
 • návrh a podmienky zmluvy,
 • ale aj údaje na zaplatenie.

Faktúru sa snažte zaplatiť čo najskôr, do 30 dní, lebo ináč vám zabezpečenie vášho vozidla zanikne a bude opäť nepoistené. Po zaplatení a zaevidovaní platby vám poisťovňa ihneď odošle originál zelenej karty.

Nie je problém nájsť výrazne lacnejšiu ponukuJe drahé?

Cena a jej ohodnotenie je veľmi relatívny pojem. Pretože to, čo je drahé, si určuje každý človek sám, na základe svojho bankového konta. Nesústreďme sa na tento nepekný pojem, pretože kalkulačka na porovnanie jednotlivých PZP vám vie nájsť to najlacnejšie na trhu. Skutočne vám toto porovnanie zobrazí také ponuky, ktoré sa môžu líšiť až v stovkách eur. Pokiaľ nepatríte k tým, ktorí môžu peniaze svojvoľne utrácať, tento fakt vás určite potešil.

Uveďme si to do praxe. Napríklad ročné zabezpečenie vozidla značky Volkswagen Golf môžete mať v jednej poisťovni už za 75 eur, zatiaľ čo v inej môže stáť až 325 eur. Vyskúšajte porovnanie PZP online a zistíte, že možno aj vy zbytočne preplácate. Nemáte čo riskovať, je to bezplatné a hlavne nezáväzné, čiže vaše možnosti si môžete zistiť len orientačne.

Ako sme uviedli, ak je pre vás minimálna vypočítaná suma veľa, máte možnosť si uzatvoriť poistenie na kratšiu dobu. Napríklad na štvrťrok či polrok, pričom cena zaňho by mala byť pochopiteľne nižšia. Cena PZP sa odvíja aj od toho:

Hlavne si ho zaobstarajte, ak jazdíte, lebo pokuty za jeho neuzatvorenie môžu prekročiť aj niekoľkonásobok jeho ročnej ceny.

Aké vozidlá poistiť a spraviť si PZP porovnanie ceny?

PZP sa netýka len motorových vozidiel, teda:

 • poistenie automobilu,
 • motocykla,
 • dodávky,
 • kamiónu,
 • traktor,
 • či vysokozdvižného vozíka,

ale aj nemotorových vozidiel, ktoré sú priamo súčasťou cestnej premávky a ide teda o rôzne prípojné vozidlá, napr. prívesný vozík. Mohli by sme to zhrnúť do jednej podmienky. A síce, že všetky vozidlá, ktoré potrebujú doklad o technickej schopnosti a kontrole tento typ zabezpečenia potrebujú.

Výška pokuty?

Nielen v úvode, ale v rámci článku sme vás upozornili na to, že pokuty za neuzatvorené PZP sú pomerne vysoké. Nech už ide o auto, motorku či vozík. Ak vás náhodne zastaví policajná hliadka a preukážete sa neplatnou zelenou kartou, môžete odísť až s 300-eurovou pokutou. To môže byť až niekoľkonásobok ročného zabezpečenia vozidla tohto typu.

V horšej situácii by sa mohlo stať, že s týmto spôsobom nezabezpečeným vozidlom spôsobíte dopravnú nehodu. Vtedy budete musieť uhradiť škody nielen sebe, ale aj všetkým iným vozidlám, ktoré ste vašou vinou poškodili. A ak sa to bude riešiť ako škodová udalosť, teda aj cez políciu a poisťovňu, počítajte s tým, že pokuta s takýmto nepoisteným vozidlom sa môže vyšplhať aj na niekoľko miliónov eur. Možno by sa to vo finálnom dôsledku dalo zjednať, v tom prípade však musíte prežiť súdne procesy. A tie sa ťahajú aj roky.

Preto uzatvorenie PZP nepodceňujte. A ak ho zanedbávate „len“ kvôli jeho cene, vyskúšajte porovnanie online. Je bezplatné a ušetrí vám nielen stovky eur, ale aj hodiny času.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *